Huib de Ruyterprijs 2026

20250414_114046

Stemmen kan t/m zaterdag 28 maart!

1. Koen Henskens

Koen Henskens verdient een nominatie voor de Huib de Ruijterprijs vanwege zijn tomeloze en onbaatzuchtige inzet voor het geschiedenisonderwijs. Hij staat bekend om de ontelbare werkvormen die hij ontwikkelt voor alle mogelijke doelgroepen binnen het vak. Wat Koen uniek maakt, is dat hij al dit materiaal volledig gratis ter beschikking stelt aan zijn collega’s. De enorme werklust die hij aan de dag legt, bleek onlangs nog tijdens een gezamenlijke workshop: hij presenteerde daar een werkvorm waar aantoonbaar tientallen uren aan voorbereiding in zaten. Naast zijn rol als ontwikkelaar is hij een zeer gewaardeerde sparringpartner in zijn hoedanigheid als medevakdidacticus. Hij is altijd bereid om constructief mee te denken met vakgenoten over de invulling van het onderwijs. Vanwege deze combinatie van deskundigheid, vrijgevigheid en collegialiteit wordt hij gezien als een waardige winnaar van deze prijs.

2. Albert van der Kaap

Albert van der Kaap wordt voorgedragen vanwege de enorme impact die hij al jarenlang heeft op het geschiedenisonderwijs in Nederland. Via zijn bekende website Histoforum en zijn bijbehorende nieuwsbrief verspreidt hij een schat aan informatie en materialen waar docenten door het hele land gebruik van maken. Zijn bijdrage kenmerkt zich door een grote mate van onbaatzuchtigheid; hij biedt hulp aan geschiedenissecties zonder daar iets voor terug te vragen. Zo ondersteunt hij secties heel concreet bij de kern van hun werk: hij analyseert PTA’s, toetsen, opdrachten en doorlopende leerlijnen. Op basis hiervan doet hij gerichte aanbevelingen om de kwaliteit van het onderwijs naar een hoger plan te tillen. Zijn jarenlange inzet en bereidheid om secties persoonlijk te adviseren en te ondersteunen, maken hem tot een onmisbare kracht binnen het vakgebied en een sterke kandidaat voor de prijs.

3. Daan Krahmer & Joost van Oort (Project: Watskebeurt)

Daan Krahmer en Joost van Oort hebben hun krachten gebundeld in het innovatieve project ‘Watskebeurt’. Met dit initiatief brengen zij invloedrijke muziek rechtstreeks het klaslokaal in, waarmee ze naadloos aansluiten bij de belevingswereld van de leerlingen. Het project gaat verder dan entertainment; het is een methode waarbij historisch denken en redeneren centraal staan, gecombineerd met schrijfvaardigheid voor het vak Nederlands. De kwaliteit van hun aanpak wordt onderstreept door samenwerkingen met de Universiteit Utrecht en museum Beeld en Geluid. Hun vernieuwende visie kreeg landelijke media-aandacht en werd gedeeld op internationale congressen zoals Euroclio. Zelfs de merchandise, zoals de laptopstickers van ’tijdvak 11′, is een begrip geworden onder zowel docenten als leerlingen. Het project slaagt erin geschiedenis relevant en tastbaar te maken voor de huidige generatie.

Advertentie