Een zeldzame zilveren schaal

Tussen 2009 en 2014 waren archeologen een vroegmiddeleeuws dorp aan het opgraven in Oegstgeest in Zuid-Holland. Ze vonden de resten van huizen, bijgebouwen, waterputten en hekken; alles wat men zou verwachten bij een dorpje uit deze periode. Maar in 2013 stuitten de archeologen op iets heel onverwachts en bijzonders: een zeldzame zilveren schaal.

Een zeldzame schaal
De schaal werd waarschijnlijk gebruikt als drinkschaal of wasbakje en is versierd met dieren en planten in bladgoud. Hij werd al gemaakt ergens tussen 300 en 500 na Christus, in het oosten van Europa of het Midden-Oosten. Wat heel bijzonder is, is dat het een paar eeuwen later aangepast is met een versierde schijf uit het Duitse Rijnland en gouden hengsels. De schaal bestaat dus uit allerlei waardevolle delen die bij elkaar zijn gezet. Door de vondst van deze schaal en andere ontdekkingen hebben archeologen kunnen vaststellen dat er op deze plek een belangrijke handelsplaats lag in de vroege middeleeuwen.

Zelf ontdekken?
De zilveren schaal is te bewonderen in het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden waar je ook meer kan leren over de vroege middeleeuwen in Nederland.

Advertentie